Off road yapmak her motor sporları seven insanın hayallerini süsleyen bir deneyimdir. Bu yazımızda sizlere off road etkinliği düzenlemek hakkında bilgiler veriyoruz.

Off road, kelime anlamı olarak yol dışı demektir. Arazi araçlarıyla yani 4x4 araçlarla doğanın zor koşullarında yol alma sporu anlamına gelmektedir. Önceden inşa edilmiş yollarda off road yapılmaz. Kısaca bahsetmek gerekirse off road yapmak kişisel hobi olarak da düşünülebilmektedir. 

Tüm motor sporlarında alınan güvenlik önlemleri gibi Off road’da da belirli önlemler alınır. Bunların başlıcaları dört noktalı emniyet kemeri ve yan yatmalarda roll cage denilen güvenlik kafesleri kullanımı önemlidir.

İstanbul ve çevresinde oldukça fazla off road parkurları mevcuttur. Bu yerler genellikle İstanbul’un kuzey ilçelerinde rahatlıkla bulunabilir. Her seviyeden parkur olması İstanbul’lu off road pilotları için çok keyifli anlar yaşatabilmektedir. 

Başta Çekmeköy parkuru olmak üzere, Polonezköy, Şile, Reşadiye ve Beykoz’da çok sayıda off road parkuru mevcuttur. Off road İstanbul adıyla arama motorlarında arama yaptığınızda ulaşabileceğiniz pek çok sonuç bulunmaktadır. 

Eğer İstanbul’da off road yapmak istiyorsanız, çokta uzaklara gitmeniz gerekmemektedir. İstanbul doğası da bu spor için çok uygundur. Birçok internet sitesinde bölgeye yabancı ya da yeni başlamış pilotlar için uygun rotalar bulmak mümkün. 

Bunların başlıcaları; Kayışdağı’nda bulunan yangın yolu için tırmanış rotasıdır. Bu rota off road severlere hem zorlu hem de güveni bir haritada ilerleme imkanı sunmaktadır. Ayrıca şehirden çokça uzaklaşmadan. 

Tecrübeniz var ve zorlu bir haritada ilerlemek istiyorum diyorsanız Maden göletleri - Oda yeri parkuru tam size göre. 

Demirciköy - Garipçe rotası ise nispeten daha kolay bir rotadır. Yine İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan keyifli bir sürüş yapmak istiyorsanız bu haritaya bir göz atmanızı tavsiye ederiz.Bunların yanında yine kolaylıkla bulabileceğiniz pek çok rota bulunmaktadır. 

İstanbul’da çok sayıda off road kulübü ve topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluklarla internet sitelerinde iletişim kurabilir ve düzenlenen off road etkinliklerine katılım sağlayabilirsiniz. 

Genellikle topluluklar katılım için ücret talep etmezler eğer kulüp ya da dernek üyesi olmak istiyorsanız çok cüzi miktarlardaki üyelik ücreti ve aidatlarını düzenli olarak ödemelisiniz. Unutmayın doğa her yerdedir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları