Ülkemizde off road konusunda faaliyet göstermek için kulüpler kurulmuş olup bu kulüpler bu sporun tanıtımını yapmakta ve üye toplamaktadır.

1. Türkiye de ki Off Road Pistlerini Tanıyalım,

       Bölgelere göre değişen bu kulüpler; İstanbul Off Road Kulübü, Ankara Off Road Kulübü, Adana Off Road Kulübü, Bolu Off Road Kulübü, Çukurova Off Road Kulübü, Rize Ardeşen Off Road Kulübü, Beykoz Off Road Kulübü, Mudurnu Off Road Kulübü, Pamukkale Off Road Kulübü gibi kulüplerdir. Türkiye bu yerlere ait bulunan pistlerde off road şampiyonaları düzenlenmektedir.           

      İstanbul’da daha çok merkezi bölgelerin dışında ve kuzeyinde yer alan Şile, Kemerburgaz, Arnavutköy, Çilingöz gibi dağlık engebeli ya da tabiatla iç içe olan yerlerde off road pistleri oluşturulup yarışlar organize edilmektedir. Bunun haricinde off road gezileri içinde kullanılabilecek uygun araziler bulunmaktadır. İstanbul her türlü sporun yapıldığı en önemli illerden biridir. Fakat Türkiye off road İstanbul dışındaki diğer illerde kentleşmenin daha az olması, arazinin daha yaygın olması sebebiyle daha rahat uygulanmaktadır. Geniş arazilere sahip olan birçok ilimiz mevcuttur.

 

 

2. Türkiye’nin En Büyük Off Road Pisti

            Denizli’nin Merkezefendi ilçesinin Saruhanlı Mahallesinde 43 bin metrekarelik off road pisti bulunmaktadır. Türkiye’nin hem en büyük hem de parkur olarak en uzun off road pistidir. Hem ülkemiz için hem de Denizli ili için marka değeri olan bu pistin ilk olarak mahalli yarışlarda başlayarak tanıtılması gerekmektedir. Ardından bu off road pisti ulusal yarışmalara bile ev sahipliği yapabilir. Bu off road pisti 50 dönüm arazi üzerine kurulu ve 1800 metre uzunluğunda bir parkura sahiptir.

 

 Türkiye off road şampiyonasında amaç trafiğe açık olmayan yollarda bulunan zorlukların ve çeşitli engellerin aşılmasıdır. Anadolu’nun tüm vilayetlerinde bu şampiyonalar kolayca düzenlenebilmektedir. Ordu ilinin Kabadüz ilçesinde 2 bin rakımda yer alan Çambaşı yaylası da off road yarış pisti olarak kullanılmaktadır. Buranın İstanbul ve diğer illerdeki pistlerden farklı kar kalınlığının 2 metre civarında olması ile birlikte faaliyete geçmesidir. Kar üstünde düzenlenen off road yarışlarının çamurda yapılan yarışlara oranla yarışçıları daha fazla zorlamaktadır.

4. Ordu da off road

5. Diğer Off Road Pistleri

 Diğer Off Road Pistleri

            Sakarya ilinde nehir kenarındaki Taşlık bölgelerinde özel etaplar oluşturularak off road tutkunları için zor pist olarak tasarlanabilmektedir. Kahramanmaraş’ta ise 15 kilometre uzaklıkta yer alan Kapıçam mesire alanında Off road yarışları düzenlenmektedir.

Karadeniz bölgesinde, Ordu’nun Fatsa ilçesi başta olmak üzere, Artvin Murgul’da, Rize Ardeşen’de, Samsun Vezirköprü’de de off road yarışları organize edilmektedir. Ayrıca Tokat ilin de ise iler ki zamanlar da yarış pisti olarak kullanılabilecek bir pist yapılması düşünülmektedir. Havalimanına yakın Güryıldız beldesi sınırları içerisinde bulunan tarıma elverişsiz olan alanda off road yarışları için pist çalışmaları devam etmektedir. Genel olarak her ülkemizdeki her pistin yapısı farklıdır.Pistin zorluk derecesi ve boyutu değişmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları