Off Road parkurlarının doğa ile insanı birleştirdiği nokta ve Off Road İstanbul rotaları hakkında verdiğimiz bilgileri içeren bir blog yazısı.

Off Road; insanın makine ve doğayla mücadelesine sportif anlam katan,eğlenceli ve adrenalin dolu bir tutkudur. Doğada off road yapmak insanın kendini kanıtlaması, sınırlarını zorlaması, yeni arkadaşlar ve doğayla tanışması için bir fırsattır. 

Açık havada kamp yapmak, farklı iklim ve hava koşullarında dayanıklılık göstermektir. Birbirini hiç tanımayan insanlar off road sitelerinde ve forum sayfalarında buluşarak veya bu amaç etrafında toplanmış kulüplerin desteğiyle etkinlikler düzenleyebilmektedir. 

Türkiye’de off road severlerin doğa ile buluştuğu yerlerden biri de Off Road İstanbul parkurlarıdır. 

Off Road'ın İstanbul'daki Kalbi Nerede Atıyor?

Off Road'ın İstanbul'daki Kalbi Nerede Atıyor?

Off road 4x4 doğa tutkunlarının İstanbul’da en sevdiği yerlerin başında Kemerburgaz gelmektedir. Buradaki ormanlık arazilerden;

·        Çiftalan maden ocakları bölgesi ve denizkenarı her yıl binlerce off road severi doğa ile buluşturuyor.

·        Ayrıca Kayışdağı yangın yolu

·        Demirciköy Garipçe

·        Uskumruköy Kısırkaya parkurları doğal güzellikleriyle sporcuları kendine çekmektedir. 

Bazen birkaç fotoğraf ve video sizi bu heyecana katılmaya sevk eder. Bir bakmışsınız ki kendinizi dağlara, tepelere vurmuş, kısa bir süre önce tanıştığınız kişilerle kamp ateşi etrafında toplanmış koyu bir sohbete dalmış veya şarkı söylüyorsunuz.

Bazen etkinlikler doğaçlama gelişse bile konvoy oluşturmanın, kamp kurmanın her zaman kendi has kuralları ve disiplini vardır. Off road severler bu kurallara uymayı hem kendi emniyetleri hem de doğanın korunması açısından kabul eder ve sıkı sıkıya uygularlar.

Off road bir heyecanı yaşamanın yanı sıra doğa ile uyum içerisinde olmayı ve ona ayak uydurmayı da öğretmektedir. Yaylalarda, köylerde, çöllerde konvoy halinde hareket etmeyi, mücadele ederken yardımlaşmayı öğretir. 

Off Road parkurları facebook ve twitter gibi sosyal medya organlarında en ilginç fotoğraf ve videoların paylaşıldığı yerlerdir. Sadece yarışlar ve off road oyunları değil,kamp ateşi çevresinde geçirilen hoş vakitler de bu video ve fotoğraf karelerine yansır.

Zorlu bir off road sonrasında geriye kalan sadece yorgunluk, çamur, yağ ve egzoz gazları ile kirlenmiş kıyafetler değil, zorlukların üstesinden gelmiş olmanın verdiği mutluluk kalmaktadır. 

Bu sporu doyasıya yaşamak ve yaşattırmak için gerekli eğitimi almak,edinilen tecrübeleri paylaşmak çok önemlidir. İşte bu noktada devreye giren kulüpler ve off road internet siteleri bu amaç etrafında toplanan insanları bir araya getirmek için en uygun ortamlardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları