Off road nasıl yapılır sorusunun cevabını bulan kendini Off Road Parkurlarına atarken, biz de bu yazımızda sizlere İstanbul'daki off road rotalarından bahsettik.

Off road güç ve dayanıklılık gösterisidir, kötü arazi koşullarına ve zorluklara meydan okumadır. Arazi araçlarının ve devlerin kapışmasıdır. Ancak off road nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmiyorsanız bu adrenalin dolu spor tehlikeli ve külfetli olabilir.

İşte İstanbul'daki Off Road Rotaları

İşte İstanbul'daki Off Road Rotaları

İstanbul’da profesyonel anlamda Off Road yapılan parkurlar bulunmaktadır.

·        Kemerburgaz Off Road Parkurları ulusal ve uluslararası katılımlı birçok etkinliğe sahne olmuştur.

·        Şile Ulupelit Köyü,

·        Demirciköy Garipçe,

·        Uskumruköy Gümüşdere,

·        Kılıçlı Köyü,

·        Kayışdağı,

·        Ağaçlı Sahili,

·        Bozhane Ahmetli,

Off road severlerin buluşma yerleridir. Garmin ve Navcity GPS uygulamaları aracılığıyla parkurlara erişim mümkündür. 

Daha fazla bilgi için off road istanbul sitesini ziyaret edebilir veya İstanbul Off Road Kulübü paylaşımlarına bir göz atabilirsiniz.

Off road severlerin meydan okuması olan Challenge Heyecanı İstanbul’da yapılan etkinliklerden bazılarına ismini de vermiştir. Bu parkurlarda kimi zaman günü birlik, kimi zaman ise 10 güne kadar süren etkinlikler düzenlenmektedir. 

Göller, dereler, engebeler, su birikintileri, çamur yığınları, rampalar ve çeşitli engeller parkurlara eğlence katmaktadır. Bu zorlu parkurlarda yaşanan mücadele facebook ve twitter aracılığıyla paylaşılan fotoğraflara yansımaktadır. 

Araçların motor gücüne ve tipine bakılmaksızın muhtelif arazi araçlarının katılımıyla zamana karşı yapılan amatör off road etkinliklerinin yanı sıra dünya çapında katılımın yapıldığı profesyonel birçok etkinlik İstanbul off road parkurlarında düzenlenmektedir.

Her Bütçeye Göre Off Road Araçları

Her Bütçeye Göre Off Road Araçları

Birbirinden farklı büyüklükte ve fiyat aralığında off road araçları bulunmaktadır.

Jeep, Land Rover, Hummer, bu araçların başında gelmektedir.

Ancak daha düşük bütçeler için ; Lada Niva da bir alternatif olarak tavsiye edilir. İstanbul’da off road rotalarında Toyota Land Cruiser, Nissan Patrol, Toyota BJ 60, BJ 75 ve LJ 70 model araçla sıklıkla karşılaşmanız mümkündür.

Aksesuarlar Önemli

Aksesuarlar Önemli

Engebeli ve zorlu doğa koşullarında aracının yan yatma ihtimalinin yüksek olması nedeniyle off road araçları çeşitli aksesuarlar ile donatılmalıdır. Off road aksesuar tipleri çok farklı kalite ve fiyatlarda karşımıza çıkmaktadır. 

Yarış vinci, araç üstü bagaj setleri, aydınlatma sistemleri, el aletleri, amortisörler, yükseltme kitleri, jantlar, aküler, koruyucu malzemeler,kamp malzemeleri off road severlerin doğa ile mücadelesinde ihtiyaç duyduğu malzemelerden birkaçıdır.

Off road severlerin ihtiyaç duyduğu aksesuarlar, servis ve yedek parçalar konusunda bilgi paylaşımında bulunmak, kaliteli ürünleri uygun fiyatlarla temin edebilmek amacıyla çeşitli kulüpler kurulmuştur. 

Off road eğitimi, parkurlar ve yarışlar konusunda en son bilgilere şehrinizin off road kulüplerinin internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları