Ülkemizin yer yüzü şekilleri itibariyle bazı yerlerin doğası, yer şekilleri off road için oldukça elverişlidir. Bunun için İstanbul’u örnek verebiliriz ya da Doğu Karadeniz’i.

Off road bilindiği gibi kelime anlamıyla yol dışı demektir. Büyük araç tutkunlarının,doğaseverlerin, zorluklara karşı mücadele içinde olmaktan mutluluk duyan kişiler için vazgeçilmez bir tutkudur.

Ülkemizde de bu doğa sporuna ilgi oldukça fazladır. Bunun için  bir çok şehrimizde parkurlar yapılmıştır.Ülkemizin yer yüzü şekilleri itibariyle bazı yerlerin doğası, yer şekilleri off road için oldukça elverişlidir. Bunun için İstanbul’u örnek verebiliriz ya da  Doğu Karadeniz’i. 

Neden Off-Road Sporu Yapıyoruz?

Neden Off-Road Sporu Yapıyoruz?

Normal asfalt yollarından sıkıldığımız için veya yeni yerler görme tutkusu belki de doğaya dönüşümüz için. Bunun için birden fazla neden sıralayabiliriz. Ama içimizdeki macera tutkusunu harekete geçirmek için vazgeçilmez bir doğa sporu. Doğanın karşımıza çıkardığı sorunlarla baş etmek için altımızdaki araçla mücadeleye girmek. Doğaya meydan okuyup onunla baş etmeye çalışmak. 

Belli bir zaman sonunda verdiğiniz mücadeleyle daha da keyifli olduğunu fark ediyorsunuz. Aracınıza zamanla gelişen motor sanayiyle beraber teknolojik donanımlar ekleyerek onu  modifiye ederek karşınıza çıkan zorlukları daha rahat aşmanın keyfini size yaşatıyor. 

Unutmamak gerekir ki off road’da yarışı kazanmaktan daha çok yarışı bitirmek daha önemlidir.

Gittiğin parkurda kamp kurarak Türkiye’nin çoğu yerini görme fırsatı da sunmaktadır.Belki bir gün doğu Karadeniz’de ya da Antalya’da kendinizi bulabilirsiniz. Yeni yerler görme yeni yerler keşfetme fırsatı sunabilir. Bugün Türkiye’de hatırı sayılır kitle tarafından ilgi gören off road sporu sayesinde yeni insanlarla da tanışabilirsiniz.

Off-Road Parkurları

Off-Road Parkurları

Türkiye’nin özellikle yer şekillerinin engebeli arazi yapısının olması, bitki örtüsü,ırmakların özellikleri ve denize yakınlık olması bir çok yerde off road sporu için uygun alanlar oluşturmuştur. Bu parkurlar zorluk, orta ve kolaylık derecesine göre ayrılmıştır. Tabii ki bulunduğumuz mevsimde parkurların zorluklarını ya da kolaylıklarını artırabilir. Sonbaharda yapılan bir yarışta hava şartlarının yağmurlu olması belki yarışların daha heyecanlı bir hal almasını sağlayabilir.

İSOFF tarafından en fazla tercih edilen yerlerden biri İstanbul’dur. Ama bunu Denizli’de alabilir. Çünkü Türkiye’nin en büyük off road parkuru buraya yapılmaktadır.Örneğin Balıkesir’de bir girişimci tarafından zeytin bahçesi off road parkuruna dönüştürülmüştür. Doğayı en güzel şekilde değerlendirmiştir. Yaz aylarında Ege bölgesindeki parkurlar daha çok tercih edilmektedir.  Kazdağları da bu spora gönül verenlerin vazgeçilmez alanlarından biri.

Neredeyse her ilimizde off road kulübü bulunduğunu için bütün bölgelerimizde off road parkuruna rastlayabiliriz.Belirlenen tarihlerde İSOFF tarafından da yarışlar düzenlenmektedir.

İstanbul Off Road

İstanbul Off Road

İstanbul, en fazla tercih edilen parkurlardan biri olması nedeniyle yarışseverleri burada buluşturuyor. Ama imara açılan yerler olması bu parkurları azaltmıştır. İlk aklımıza Kemerburgaz gelebilir. Ardından Ömerli Barajının etrafı gelebilir. İSOFF tarafından yarışlar burada düzenlenmektedir. Sonra ise şile, ormanın bol olması zorluk açısından heyecanlı olmaktadır. Piknik alanlarının olması tercih sebebi olabiliyor. Başka bir alan ise Çekmeköy olabilir Polonezköy’e kadar yarışacağınız alanlar mevcut. Küçüklü büyüklü İstanbul içinde birden fazla yarışacağınız alanlar vardır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları