Off road yarışlarında kullanılan araçların bakımı, off road araçları hakkında merak edilen her şey bu yazı dizisinde!

Off Road Sporunda Önce Güvenlik

Off Road Sporunda Önce Güvenlik

Off Road sporunda aşılması güç engeller aşılmaya çalışılmaktadır. Derin sular, bataklıklar, çamur tepeler, dik rampalar gibi zorlu parkurlarda hareket edebilmek oldukça zor ve tehlikeli olabilmektedir. Off road oyunları sırasında meydana gelebilecek her türlü aksilik düşünülmelidir. 

Off Road oyunlarında araçların ve yarış ekiplerinin güvenliği için bazı güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Bu önlemlerin en önemlisi ise Roll-Cage denilen güvenlik kafesidir. 

Yarış sırasında en sık rastlanan olaylar yolun dışına çıkmak, aracın yan yatması, aracın takla atması gibi durumlardır. 

Roll Cage bu gibi durumlarda tavanın çökmesini engelleyen çelikten bir kafese dönüşür. Bu sayede can güvenliği maksimize edilmiş olur. 

Pek çok aracın yeni modelinde Roll Cage bulunsa da olmayanların da ekstra olarak yaptırması gereklidir. Roll Cage’in yanı sıra güvenlik için araç içerisinde de 4 noktalı kemer, yarış koltuğu gibi ekipmanlarda tercih edilmektedir.

Off Road Araçlarının Özellikleri

Off Road Araçlarının Özellikleri

Klasik 4 çeker araçlara ilave edilen ek özellikler sayesinde Off road araçları arasında bir yarış başladı. Güçlendirilmiş motorlar, vinç,kum paleti, aydınlatma sistemleri, diferansiyel kilidi, Hi-Jack, Roll-cage,özel lastik ve Jant tipleri kullanılarak 4x4 araçlarının performansı yükseltilmiştir. Engelleri aşabilmek için bu aksesuarların pek çoğuna ihtiyaç duyulur. Peki, en güçlü Off road aracı hangi markaya aittir? 

Off Road araçları konusunda pek çok marka öne çıkmaktadır. Sağlamlık, yüksek performanslı motor, ek özellikler, güvenlik önlemleri gibi pek çok faktör göz önüne alınıp değerlendirilmelidir. 

Genel anlamda Off road aracı üretiminde başarılı olan markalar: Jeep, Land Rover, Lada, Range Rover, Toyota, Volkswagen, Mitsubishi,Suzuki, Mercedes ve Ford markalarıdır. En güçlü araç listesinin başında güçlü Jeep modelleri gelmektedir. 

En beğenilen ve tutulan Off road aracının Jeep Wrangler olduğunu söyleyebiliriz. 

Off road araçlarının bakımının düzenli yapılması performans açısından şarttır. Bu nedenle araç seçiminde hangi markanın teknik servisi ülkemizde yer alıyor onu da bir ölçüt olarak mutlaka değerlendirmelisiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları