Günümüzde araçların özellikleri bir hayli artmış durumda öyle ki yarış otomobilleri bile teknoloji ile birlikte önemli mesafeler aldı. Bu durum gelen yenilikleri yarışma esnasında daha etkili kullanan için önemli avantajlar getirdi. Off road araçları için de bire bir aynı durum söz konusu olmasa bile belirli düzeyde yenilikler gelmiş durumda.

Günümüzde araçların özellikleri bir hayli artmış durumda öyle ki yarış otomobilleri bile teknoloji ile birlikte önemli mesafeler aldı. Bu durum gelen yenilikleri yarışma esnasında daha etkili kullanan için önemli avantajlar getirdi. Off road araçları için de bire bir aynı durum söz konusu olmasa bile belirli düzeyde yenilikler gelmiş durumda. Zorlu offroad parkurları için az da olsa gelişmeler var diyebiliriz.  

Araç Özellikleri: Off road araçları sürekli dört tekerden çekiş seçeneği ile tercih edilirler. Off road da kullanılan araçlarda iki tekerden çekiş sistemi neredeyse yok denecek kadar azdır. Hatta yoktur desek yeridir. Bu araçlarda iki farklı dört çeker sistem vardır. Genellikle parkurlarda gördüğümüz araçlar sürekli dört çeker olarak tercih edilirler buda müsabaka esnasında tüm sürücüler tarafında tercih edilir zaten. Fakat isteğe göre 4 tekerden çekiş seçeneği sağlama özellikli olan araçlar günlük hayatta kullanmak için asfalt gibi düz ve kuru zeminlerde ki tekerden çekiş seçeneği ile gereksiz güç sarfiyatını engeller. Böylece Normal yol koşullarında da kullanılabilir hale gelmiş olurlar. Off road yapmak için tasarlanmış bir araç mutlaka arazi şartlarına göre doğru lastik ile kullanılmalıdır. Çamurlu parkurlar için çamur lastikleri, asfalt için asfalt lastikleri tercih edilmelidir. Böylece en iyi verim alınır.

Mekanik özellikler: Off road araçları diğer araçlardan ayıran en önemli özellik diferansiyel kilitleridir. Bu özellik sadece arazi tipi araçlarda bulunmaktadır. Zorlu arazi koşulları için etkili bir özelliktir. Ayrıca bu araçlar zemin ile aralarında ki yüksekliklerini arazi şartına göre değiştirerek alçak ya da yüksek hale getirebilirler. Bunların yanında yaklaşma, uzaklaşma ve karın açıları normal araçlar ile farklılık göstermektedir. Ayırt edici bir özellikte süspansiyon mesafesinin fazla olmasıdır. Böylece yerden oldukça yüksek ve sert darbelere karşı daha yumuşak bir seyahat sağlanacak hale gelmiş oluyorlar. Yeni nesil arazi araçlarında pek rastlamasak da off road araçlarının en ilginç özelliklerinde birisi de arazi şanzımanıdır. Araçta vitesin hemen yanında küçük bir vitese benzeyen bir kol daha yer almaktadır bu transfer kolu ile bu özelliği yönetebilirsiniz.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları