Off road lastik güvenliği ve roll-cage güvenlik kafesi hakkında bilgiler verdiğimiz bir blog yazısı.

Off road’ın bir tür arazi koşulları içerisinde otomobil sporları olarak adlandırılması doğru olacaktır.

Bu tarz heyecan ve tehlike dolu sporları seven bireyler adına oluşturulan off road sporlarında, doğa ile iç içe olmak bir yandan da spor yapmak isteyen bireyler büyük keyif almaktadır. 

Diğer spor türlerine göre biraz daha farklı olan ve spor yaparken heyecan arayan bireylerin tercih ettiği off road,  her ne kadar tehlikenin ve adrenalinin sporu olarak bilinse de bireylerin güvenliğinin sağlanması adına birbirinden farklı yöntem uygulanmaktadır. 

Off road lastik güvenliği konusunda özellikle zorlu parkurlarda kullanılması nedeniyle son derece titiz davranmaktadır. Off road’a katılan arazi araçlarının lastiklerinin sağlam ve dayanıklı olması adına son derece titiz davranılması, yarışmacıların güvenliği adına alınan en önemli önlemlerden bir tanesidir. 

Roll-Cage Güvenlik Kafesi

Roll-Cage Güvenlik Kafesi

Off road’ta yarış pilotlarının güvenliği adına alınan en büyük önlemlerden bir tanesi roll-cage güvenlik kafesi olarak da bilinen güvenlik kafesleridir. Neredeyse off road yarışlarının emniyet kemeri durumunda olan roll-cage Türkçe de güvenlik ya da yuvarlanma kafesi olarak adlandırılmaktadır. 

Yarışlar sırasında araçların ani olarak dönmesinde ya da yuvarlanmasında, araç demirlerinin sporculara batmamasıyla da farklı bir güvenlik kazasının oluşmaması adına kullanılan güvenlik kafesleri, bu tarz tehlikeli spor türlerinde vazgeçilmez aksesuarlar arasında yer almaktadır. 

Yarışlara güvenlik kafesi olmadan katılamama şartı bulunan of road parkurlarında, jeep ve arazi araçlarının da dayanıklı olması son derece önemlidir. 

Off road jeep konusunda, bu tarz yarışlarda kullanılması adına özellikle dayanıklı ve esnek arazi araçlarını tercih etmektedir. 

Off Road Araçlarının Olmazsa Olmazı

Off Road Araçlarının Olmazsa Olmazı

Roll-cage yani güvenlik kafesi, off road yarışlarının vazgeçilmez aksesuarları arasında yer almaktadır. Bu anlamda güvenlik kafeslerine aksesuar demek bile yanlış olacaktır. 

Off road araçlarının olmazsa olmaz bir parçası haline gelen güvenlik kafesleri, yarışlarda sporcuların zarar görmemesi adına özel olarak tasarlanmakta ve yarışlardan önce araçlara özel bir titizlikle yerleştirilmektedir. 

Bu noktada off road vinç ekipleri de roll-cage kafeslerinin yerleştirilmesi ya da araçların yarışa hazırlanması noktasında yardımcı olmaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları