Off Road son zamanların en macera dolu motorlu sporlarından bir tanesidir. Off Road motorlu sporları engebeli, zorlu ve macera doludur.

Off Road Sporları

Off Road Sporları

Off Road son zamanların en macera dolu motorlu sporlarından bir tanesidir. Off Road motorlu sporları engebeli, zorlu ve macera doludur. 

Off Road sporunda normal araçların asla cesaret edemeyeceği zor parkurlarda 4 çeker araçlar ile yapılır. Off Road yarışları çamurlu, kayalık, dik yokuşlu, bataklık ve derin su engelli yollarda gerçekleştirilir.

Bu zorlu parkurları en kısa sürede tamamlayan Off Road yarışının kazananı olmaktadır. Zorlu parkur koşulları araçların devrilmesi, parkur dışına çıkması, saplanma gibi pek çok olumsuz durumun oluşmasına neden olabilmektedir. 

Bu nedenle Off Road sporları yapılırken güvenlik önlemlerinin eksiksiz sağlanması gereklidir. Hem araç içerisinde hem de parkur çevresinde bazı önlemler alınarak Off Road sporcularının güvenliği sağlanır.Araç içerisinde 4 noktalı emniyet kemeri, yarış koltuğu, yangın söndürme tüpü bulundurulur. Parkurun güvenli olabilmesi için de Roll-Cage adı verilen güvenlik kafesi kullanılmalıdır.

Düzenlenen Off Road yarışları şehirden uzakta doğa ve ormanla iç içe geçmiş yerlerde yapılmaktadır. Hem doğa hem macera dolu Off Road yarışları geniş bir katılıma sahne olmaktadır.

Off Road Araçlarının Özellikleri

Off Road Araçlarının Özellikleri

Off Road sporunda kullanılan araçlar 4 çeker olarak bilinen arazi araçlarıdır. Arazi araçları pek çok marka tarafından gelişmiş donanım özellikleri ile Off Road için uygun hale getirilmiştir.

Jeep, Toyota, Suzuki, Mercedes, Land Rover, Range Rover, Nissan gibi markaların geliştirdiği birbirinden donanımlı araçlar bulunmaktadır.Arazi araçları diferansiyel kilidi, roll-case, Hi-Jack, kum paleti, vinç, arazi lastiği gibi aksesuarlar kullanılarak modifiyesi sağlanır. Bu donanımlı araçlar Off Road yarışlarının yıldızlarıdır. 

Aksesuar Off Road araçlarının daha hızlı ve daha güçlü tırmanış yapabilmesini sağlamaktadır. Modifiye konusunda araçların belirli bir sınırlandırılması bulunmamaktadır.

Off Road’ın Başarılı İsimleri

Off Road’ın Başarılı İsimleri

Ülkemizdeki en iyi Off Road yarışçıları Hüseyin Memi-Ali Pertev, Kenan Özsoy-Sabahattin Çağlayan, Arif- Harun Çarpışan Türk, İlayda Hancı-Batuhan Korkut çiftleridir.Ülkemizin İstanbul, Bolu, Trabzon, İzmir, Ankara gibi pek çok ilinde düzenlenen Off Road yarışmaları başarılı yarışlara imza atan usta isimler bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları