Off Road motorlu sporlar içerisinde yer alan bir daldır. OffRoad normal motorlu araçların hareket etmekte zorlanacağı yol şartlarında 4X4modifiyeli araçlarla gerçekleştirilen bir spordur.

Off Road Sporu Nasıl Yapılır?

Off Road motorlu sporlar içerisinde yer alan bir daldır. OffRoad normal motorlu araçların hareket etmekte zorlanacağı yol şartlarında 4X4 modifiyeli araçlarla gerçekleştirilen bir spordur. 


 

Off Road araçları ilk olarak askeriye alanında kullanılmıştır. Zamanla modifiye edilen 4x4 araçlar sayesinde Off Road yarışları ortaya çıktı. 

Dünyada ve ülkemizde özel pistlerde pek çok Off Road yarışı düzenlenmektedir. Off Road tutkunları macera dolu bu yarışları izlenmesi zevkli bir şölene çeviriyorlar.

Peki, Off Road nasıl yapılır?

Peki, Off Road nasıl yapılır?

Off Road yarışmalarında kazanan taraf olabilmek için var olan engelleri hızlı bir biçimde tamamlamak gereklidir.

Off Road Pistleri Nasıl Düzenlenir?

Off Road Pistleri Nasıl Düzenlenir?

Off Road pistleri normal araçların hareket edemeyecekleri meşakkatli ve engebeli yapıdadır. 

Zorlu bölümler içeren Off Road pistleri dikyokuşlar, sert inişler, bataklık ve çamurlu bölümler, zorlu su parkurundan oluşur. 

Pistlerin zorluğu nedeni ile normal 4x4 araçlar üzerinde modifiyeler gerçekleştirilmektedir.Bu zorlu pistler meydana gelebilecek kaza ve tehlikeler karşı geniş güvenlik önlemlerini gerekli kılar. 

Bu nedenle devrilme ve yoldan çıkmalara karşı parkurlarda Roll-cage güvenlik kafesi uygulaması yapılırken Off Road araçları yarış koltuğu,  4 nokta emniyet kemerleri yer almaktadır. Olabilecek herhangi bir sorun için her şey düşünülmeye çalışılmaktadır.

Off Road yarışları ülkemizde Ankara, Artvin, İstanbul,Kocaeli, İzmir, Bolu, Trabzon, Giresun, Sinop illeri başta olmak üzere pek çok ilimizde düzenlenmektedir. Off Road yarışları ve festivalleri son derece geniş bir katılım ile gerçekleştirilmektedir. Genellikle şehir merkezlerinin dışında doğa ile iç içe alanlarda gerçekleşen bu zorlu yarışlar büyük bir görsel şölene dönmektedir. Doğa ve macera tutkunu Off Road yarışları nefes kesen mücadeleleri ile kısa sürede çok sevilen bir spor dalı olarak hayatımızda yer almasını sağladı.

Off Road Donanımları

Off Road Donanımları

Off Road sporunda kullanılan araçlar 4x4 arazi araçlarından oluşmaktadır. 4x4 araçlara çeşitli donanımlar ilave edilerek araçların performansı attırılmaya çalışılmaktadır. Off Road aksesuar olarak arazi lastiği, kum paleti, strep, diferansiyel kilidi, vinç, Hi-Jack gibi donanımlar araçlarda yer almaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları