Off road nasıl yapılır cevabının yanı sıra off road kulüplerine katılarak organizasyonları kaçırmamak hakkında da bilgi verdiğimiz bir yazı dizisi.

Off road, özellikle de doğa sporları ile ilgilenen bireyler adına oldukça etkili ve keyifli bir spor dalı olarak bilinmektedir. Diğer spor türlerine göre daha farklı ve daha adrenalinli bir tür olarak bilinen off road, araçlarla zorlu arazi koşullarında yürütülen bir yarış türü olarak da adlandırılabilmektedir. 

Böyle bir spor türü seven ve doğa ile iç içe yarış yapmaktan hoşlanan bireylerin ise off road yarışlarına katılmadan önce organizasyonlar ve yarışlar hakkında bilgi sahibi olmalarında fayda bulunmaktadır. 

Off road nasıl yapılır noktasında bilgi sahibi olmadan bireylerin yarışlara katılması hem can güvenliklerinin tehlikeye girmesine neden olabilmekte hem de başarısız olmalarına zemin hazırlamaktadır.

Off Road Kulüplerine Üye Olmak

Off Road Kulüplerine Üye Olmak

Off road organizasyonlarına katılabilmek adına bireylerin uygulayabilecekleri aşamalar arasında, birbirinden farklı şehirlerde oluşturulan off road kulüplerine üye olmak gelmektedir. 

İstanbul başta olmak üzere, Trakya bölgesinde ya da Ankara, Eskişehir gibi büyük ve gelişmekte olan bölgelerde off road kulüpleri yer almaktadır. Bu kulüplerden bazıları şöyledir;

·        ANDOFF - Ankara Doğa Sporları ve Offroad Derneği Spor Kulübü

·        ANOK - Ankara Otomobil Sporları Kulübü

·        AYOSK - Aydın Otomobil Sporları Kulübü

·        BASK - Bursa Alternatif Sporlar Kulübü Derneği

·        BOSSEK - Bursa Otomobil Sporları Kulübü

·        EKSİ 36 - Eksi 36 Spor Kulübü Derneği

·        EOSK - Ege Otomobil Sporları Kulübü

·        EROSK - Erciyes Otomobil Sporları Kulübü

·        ESOK - Eskişehir Otomobil ve Motorsporları Kulübü

·        İPSK - İstanbul Park Spor Kulübü

·        İSOFF - İstanbul Offroad Kulübü

·        İSOK - İstanbul Otomobil Sporları Kulübü Derneği

Bu tarz sporların tutkunları adına oluşturulan kulüplerde bireylere hem off road etkinliklerine katılmak fırsatı hem de istedikleri zaman spor yapabilme seçenekleri sunulmaktadır.  

Bunlara ek olarak ise off road araçları kapsamında da dikkatli olunması, belirtilen spor dalında oldukça önemlidir. Organizasyon ve etkinliklere katılırken, araçların kaliteli ve dayanıklı olması, bu spor dalı ile ilgilenen bireylerin daha başarılı olmalarına yardımcı olurken spordan da keyif almalarına olanak tanımaktadır.

Türkiye Off Road Federasyonu

Türkiye Off Road Federasyonu

Off road organizasyonlarına katılma noktasında en yaygın kullanılan yöntemlerden bir tanesi Türkiye Off road federasyonunun oluşturduğu etkinliklere katılmaktır. 

Türkiye otomobil sporları federasyonu tarafından, her yıl belirli zaman aralıklarında off road tutkunları adına birbirinden farklı etkinlikler düzenlenmektedir. Bu noktada otomobil sporlarına merak duyan bireylerin belirtilen etkinlik tarihlerini takip ederek, yarışlardan keyif almalarına olanak tanınmaktadır. 

Off road aksesuar kullanımı da etkinlikler sırasında son derece önemlidir. Diğer spor türlerine göre daha sıradışı olması ve yarışlar sırasında araçlarda yan yatma ya da devrilme gibi durumların ortaya çıkabilmesi adına etkinliklere aksesuar donanımları açısından sağlam olarak katılmak son derece önemlidir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları