Bu yazımızda sizlere off road yapmadan önce uygulanması gerekenleri anlatırken off road nasıl yapılır sorusunun da cevabını veriyoruz.

Off Road Aracı Oluşumu

Off Road Aracı Oluşumu

Off road yapmadan önce uygulanması gerekenler şunlardır ; Off road araçları çok başarılı ve sağlam olmalıdır. Güvenlik açısından kullanılması gereken araçları dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Off road için 4x4 arazi araçları kullanılır.Bunlar uygun hale getirilmek için modifiye edilir. Standart 4x4'ler eğer suv olarak üretilmediyseler, %50 asfalt %50 arazi için kullanılır. Bu araçlar alınıp tamamen arazi aracı olmak için modifiye edilir. 

Teknik bilgi ve uzman olan kişiler tarafından komple yapılır. Eğer yetersiz bir kişi tarafından yapılırsa başarılı olmak imkansızdır. Off road sporuna yeni başlayanlar aracın özelliklerinden çok görüntüsü ile ilgilenirler. Bu yüzden görüntüsü güzel olan ancak araziye çıkıldığında yol alamayan hüsrana uğratan arızalar oluşabilir. 

İyi bir Off road aracı için öncelikle araç sahibinin hangi seviyeyi yapacağına karar verip ona göre modifiye edilmelidir. Modifiye edilmiş başka araçları da inceleyerek bilgi sahibi olunmalıdır.  Modifiye konusunda uzman olan kişiler ile araç yaptırılmadır. 

Off Road Aracına Hangi Aksesuarlar Gerekir

Off Road Aracına Hangi Aksesuarlar Gerekir

Off road aksesuarları aracın kendisi gibi oldukça önemlidir. Bu aksesuarların genel olarak neler olduğunu açıklayacağız. 

Gereksiz aksesuarlar yerine araç için önem arz eden aksesuarları kullanmak aracın ağırlığını arttırmamak için önemlidir. Hoşunuza giden her aksesuarları aracınıza doldurmayın zira araç için gereksiz ağırlık yapar ve sürüş için zorlanma yaratır. 

Araca takılacak olan parçaların ağırlığı hesaplanarak gereksiz ağırlık endişesi ortadan kalkar. Lastiklerin ağırlığı, araç içindeki koltuklar vb parçalara dikkat etmeyi ihmal etmeyin. 

Gelelim Off road aracı olarak en çok kullanılan araçlara bunlar yeni başlayanlar için önemlidir. Düşük maliyetli 4x4 ama araziye çıkıldığında hemen dağılmayacak araçlar yeterlidir. 

Off road sporunda ilerledikçe aracınız dada değişiklikler yapabilirsiniz. Nasıl bir Off road yapacağınız da araç için gerekli bir bilgidir. 

Eğer seri bir  Off road düşünüyorsanız örneğin ; çamurda yada suda bu araçta daha iyi parçalar olması istenir. Aracın tekerlekleri , fren sistemi, yerden yüksekliği kontrol edilmelidir. Ayrıca son aşamada lastikleri büyütmek daha iyi olacaktır. 

Off Road Nasıl Yapılır Kısaca Bahsedelim

Off Road Nasıl Yapılır Kısaca Bahsedelim

Off road nasıl yapılır ? Off road dağlarda yapıldığı gibi sahillerde de yapılabilir. Off road yarışlarında genellikle iş makineleri gibi engeller ile donatılarak etaplar zorlaştırılır.  Off road yapmadan önce tüm güvenlik önlemlerinin alındığına emin olunmalıdır. 

Daha sonra engelli arazide kullanacaksanız kazanma hırsıyla dolmak yerine dengenizi sağlamlaştırarak geçmelisiniz. Amatör olarak yapıyor iseniz doğaya zarar vermeyi de göz önünde bulundurmalısınız. Bunları uyguladıktan sonra heyecanlı bir Off road yapabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları