Şehrin bunaltıcılığından sıkılan kişiler için off road yarışları ve off road araçları hakkında bilinmesi gereken her şeyi bulabileceğiniz bir yazı dizisi.

Off Road Nedir? Nasıl Yapılır?

Off Road Nedir? Nasıl Yapılır?

Off Road, motorlu spordallarından son zamanların en sevileni olmayı başarmıştır. Peki, çok sevilen OffRoad nasıl yapılır?

Off Road normal bir araç ile asla cesaret edilemeyecek yol şartlarında mücadele edebilmektir. Off Road parkurları şehrin bunaltıcılığından uzaklaşmak doğa ile içi içe bir maceraya kapılmak isteyenler için vazgeçilmezdir. 

Off Road, 4x4 araziaraçları ile dik rampaların, derin su çukurlarının, sert inişlerin, aşırıçamurlu ve bataklık bölümlerden kurulmuş bir parkurda yapılır. Bu nedenle şehirdışında yer alan orman ve suyun bir arada olduğu alanlarda yapılır. 

Off Road yarışlarında amaç bütün bu zorluklarla kaplı bu parkuru rakiplerinden daha kısa sürede tamamlayabilmektir. Off Road yarışlarında iki kişiden oluşan ekipler şeklinde yapılmaktadır.

Off Road Yarışlarında Güvenlik Önlemleri

Off Road Yarışlarında Güvenlik Önlemleri

Off Road sporunda araçların devrilme, saplanma veya yanma gibi kazaların olma ihtimali yüksektir. 

Bu nedenle parkur çevresinde Roll-cage kafes, araç içinde yüksek koruma sağlamak için 4 nokta emniyet kemeri, yangınlara karşı yangın söndürücü gibi önlemler alınarak olabilecek sorunlara karşı emniyet sağlanır. 

Ülkemizde de pek çokilde Off Road yarışları düzenlenmektedir.İstanbul, Kocaeli, Düzce, Artvin, Bolu, Samsun, Trabzon gibi illerde yarışlardüzenlenmektedir.  

Off Road tutkunlarının bir araya geldikleri birbirinden heyecanlı bu yarışlar keyifli dakikalar yaşayabilmenizi sağlıyor.

Off Road Araçlarının Özellikleri

Off Road Araçlarının Özellikleri

Off Road araçları, 4x4 arazi araçları üzerinde çeşitli modifiyeler yapılarak engelleri kolay ve güvenli bir şekilde geçebilmek amaç edinilir. Toyota, Jeep, Mitsubishi, Nissan, Range Rovergibi iyi markaların son teknoloji ile geliştirdikleri Off Road araçları bulunmaktadır. 

Off Road Araçlarında Tercih Edilen Aksesuarlar

Off Road Araçlarında Tercih Edilen Aksesuarlar

Off Road araçlarında istenilen modifiyeler yapılabilir. Bununla ilgili sınırlandırma yoktur. Off Road aksesuarlar kullanılarak araçların kolay şekilde iniş ve tırmanış yapabilmeleri sağlanmaya çalışılır. Hi-jack, kum paletleri, diferansiyel kilit, vinç, tavan sepeti, özel lastik ve jantlar gibi Off Road aksesuarları tercih edilmektedir. Yeni üretilen 4x4 araçlarda bu aksesuarlarının birçoğu hazır halde bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları